Commemorating the 400th anniversary of landmark events in Virginia’s history would not be possible without the support and commitment of our Volunteer Leadership.

2019 Commemoration Steering Committee

The Honorable M. Kirkland Cox, Co-Chair*
The Honorable Thomas K. Norment, Jr., Co-Chair*
Chief Stephen R. Adkins, Sr.
Mr. Cash Arehart
The Honorable L. Ray Ashworth**
Mr. Frank B. Atkinson*
Dr. Warren M. Billings
Mr. Jamie O. Bosket
Mr. Terry E. Brown
Mrs. Nancy N. Campbell
The Honorable Eric I. Cantor
Mr. John T. Casteen III
The Honorable Barbara J. Comstock
The Honorable Stuart W. Connock
Mrs. Anne Geddy Cross
Mr. Kevin Crosset
The Honorable H. Benson Dendy III*
The Honorable James D. Duffey, Jr.
Mr. Clifford B. Fleet III
Mrs. Sue H. Gerdelman
Ms. Kym A. Hall
Mr. Colin M. Hood
Dr. James P. Horn
Mr. Reginald N. Jones
The Honorable S. Chris Jones
Professor Ervin L. Jordan, Jr.
Dr. Quentin Kidd
Ms. Bobbie G. Kilberg
Mr. Paul D. Koonce*
The Honorable Donald W. Lemons
The Honorable Mamie E. Locke
Mr. George Keith Martin*
The Honorable Ryan T. McDougle*
The Honorable Delores L. McQuinn
The Honorable G. Paul Nardo
Dr. Cassandra Newby-Alexander
The Honorable G. Glenn Oder
The Honorable Mitchell B. Reiss
The Honorable Susan Clarke Schaar
Mr. M. David Skiles
The Honorable Christopher P. Stolle
Ms. Jacquelyn E. Stone
The Honorable Levar M. Stoney
Mr. Kishore S. Thota
The Honorable Dietra Y. Trent
The Honorable John C. Watkins
The Honorable Mary Margaret Whipple
Mr. H. Graham Woodlief
The Honorable Jeanne F. Zeidler*

*Executive Committee

**deceased

Virginia Honorary Leadership Council

The Honorable George F. Allen
Mrs. Susan Allen
The Honorable Gerald L. Baliles
Mrs. Jeannie P. Baliles
The Honorable Donald S. Beyer, Jr.
The Honorable David A. Brat
The Honorable Leslie L. Byrne
The Honorable Gerald E. Connolly
The Honorable M. Kirkland Cox
The Honorable Justin E. Fairfax
The Honorable James S. Gilmore, III
Mrs. Roxane Gilmore
The Honorable Robert W. Goodlatte
The Honorable Emmett W. Hanger, Jr.
The Honorable Anne Holton
The Honorable S. Chris Jones
The Honorable Timothy M. Kaine
The Honorable Donald Lemons
Mrs. Dorothy McAuliffe
The Honorable Terrance R. McAuliffe
The Honorable Robert F. McDonnell
The Honorable A. Donald McEachin
The Honorable Thomas K. Norment, Jr.
The Honorable Edwina P. Dalton Phillips
The Honorable Charles S. Robb
Mrs. Lynda Johnson Robb
The Honorable Robert C. Scott
The Honorable Scott W. Taylor
The Honorable David J. Toscano
The Honorable Paul S. Trible, Jr.
The Honorable John W. Warner
Mrs. Lisa Collis Warner
The Honorable Robert J. Wittman

First Representative Legislative Assembly Committee

The Honorable G. Paul Nardo, Co-Chair
The Honorable Susan Clarke Schaar, Co-Chair
The Honorable George Allen
Mr. Cash Arehart
Mr. Frank B. Atkinson
Mrs. Nancy N. Campbell
The Honorable Eric I. Cantor
The Honorable H. Benson Dendy III
Ms. Stewart Gamage
Dr. James P. Horn
The Honorable S. Chris Jones
The Honorable Timothy M. Kaine
The Honorable Donald W. Lemons
Ms. Ann Loomis
The Honorable Ryan T. McDougle
Mr. Matt Moran
Mr. James B. Murray, Jr.
Ms. Leighton Powell
The Honorable William C. Wampler
The Honorable John C. Watkins
The Honorable Benming Zhang

Advisors
Dr. Warren M. Billings

First Africans to English North America Committee

Dr. Cassandra Newby-Alexander, Co-Chair
Ms. Jacquelyn E. Stone, Co-Chair
The Honorable L. Douglas Wilder, Honorary Chair
Dr. Belinda C. Anderson
Mr. Terry E. Brown
Mr. Stacy Burrs
Dr. Eric W. Claville
Dr. Tom Davidson
Ms. Audrey P. Davis
The Honorable H. Benson Dendy III
Dr. Colita Fairfax
Ms. Barbara Hamm Lee
Dr. James P. Horn
Professor Ervin L. Jordan, Jr.
Dr. Lauranett Lee
The Honorable Mamie E. Locke
The Honorable G. Glenn Oder
Mr. Calvin Pearson
The Honorable Levar M. Stoney
Ms. Rhonda VanLowe
The Honorable George Wallace
Mr. Bruce Williams

Advisor

Mr. Dante Barry

Impact of Women Committee

The Honorable Barbara J. Comstock, Co-Chair
The Honorable Mary Margaret Whipple, Co-Chair
Mrs. Betsy Agelasto
Mrs. Susan Allen
The Honorable Viola Baskerville
The Honorable Betsy D. Beamer
Mrs. Anne Geddy Cross
The Honorable Siobhan S. Dunnavant
Ms. Suzanne Flippo
Mrs. Sue H. Gerdelman
The Honorable Lisa Hicks-Thomas
Mrs. Susan Horne
Ms. Patti Jackson
The Honorable Judith Williams Jagdmann
Dr. Cynthia A. Kierner
Dr. Juliette Landphair
Ms. Ashley Myers
Mrs. Lynda Robb
The Honorable Susan Clarke Schaar
Dr. Sheri Shuck-Hall
Mr. C. Douglas Smith
Ms. Sandra G. Treadway
Mr. Robert C. Vaughan III

First English Thanksgiving Committee

Mr. H. Graham Woodlief, Chair
Mr. Wayne Adkins
The Honorable L. Ray Ashworth
Ms. Ann Berry
Ms. Karla Bruno
Mr. Henry L. Chambers, Jr.
The Very Reverend April T. Greenwood
Mr. R. Patrick Hill
Mr. Malcolm E. Jamieson
The Honorable William C. Mims
Mr. Edward D. Mitchell
Mrs. Katherine Godin Mitchell
The Honorable Kenneth R. Plum
Ms. Barbara Ramos
Ms. Karen Riordan
Mr. John Sadler
Mrs. Jordan Saunders
Dr. Warren Stewart
Dr. Fred P. Woodlief

Advisors
The Honorable Gerald L. Baliles

Entrepreneurialism and Innovation Committee

Chief Stephen R. Adkins, Sr., Co-Chair
The Honorable James D. Duffey, Jr., Co-Chair
Mr. A. Marshall Acuff, Jr.
Mr. Edward Albrigo
Dr. Henry N. Butler
Mr. C. Daniel Clemente
Dr. Glenn DuBois
The Honorable Barry DuVal
Dr. Thomas W. Hall
The Honorable Todd Haymore
Mr. Bruce R. Hazelgrove III
Mr. Colin Hood
Dr. James P. Horn
Mr. Mark J. Hourigan
Mr. Bruce Howard, Sr.
Ms. Bobbie Greene Kilberg
Mr. T. Preston Lloyd, Jr.
Dr. Pamela J. Royal
Mr. Nicholas Sladic
Mr. Todd Stottlemyer
Mr. Fred D. Thompson, Jr.
Mr. Kishore S. Thota